Bioplynove_stanice - EcoTechnika

Z odpadového tepla zvuk, zo zvuku energia

V dnešnej dobe je trendom získavanie nových zdrojov energie. Dopyt po elektrine a nechuť ku rope prinášajú občas celkom netradičné riešenia. Čas ukáže, či je medzi nimi nejaká zázračná technológia, ktorá by potešila technooptimistov.

orest

Orest Symko, kreatívny termoakustik

Nový akustický zdroj energie

Medzi zaujímavé myšlenky v tomto smere určite patria akustické tepelné stroje. Vedci už dlho vedia, že práve takýmto strojom sa dá vyrobiť z tepla zvuk. Na tieto poznatky nedávno zareagovali bádatelia z University of Utah vedení Orestom Symkom, ktorí úspešne zminiaturizovali a odladili zariadenie na prevádzanie zvuku na elektrickú energiu. Nová technológia je oslavovaná na každom kroku. Pokiaľ bude fungovať, môže sa stať základom nových vysoko efektívnych elektrární, automobilov alebo spotrebnej elektroniky. Mohla by sa využívať i v nových generáciách slunečných článkov.


chladic

Termoakustický chladič

Akustické tepelné stroje obvykle používajú medené doštičky, ktoré potom vedú teplo do materiálu s povrchom s veľkou plochou - napríklad do sklenenej vaty. Ohriaty materiál potom zahrieva vzduch. Pohyb teplého vzduchu vytvára zvukovú vlnu jednoduchej frekvencie, niečo v štýle hry na flautu. Znejúci zvuk rozvibruje piezoelektrickú elektródu a tá potom produkuje elektrické napätie.

Klasické akustické tepelné stroje sú buď veľké, alebo nie príliš efektívne. Preto nie sú vhodné na pripojenie k počítačom alebo podobnej malej elektronike. Autori štúdie však vytvorili drobné modely, ktoré merajú do dvadsať centimetrov. S účinnosťou okolo štyridsať percent budú môcť smelo súperiť vo výrobe elektriny s motormi na plyn a s dieselovými motormi.

Skepticizmus odborníkov

Niektorí odborníci sú pomerne skeptickí. Scott Backhouse, termoakustik z Los Alamos National Laboratory síce chváli snahu hľadať nové zdroje energie, ale zároveň podotýka, že pri vlastných projektoch v spomínanom odvetví, sa zatiaľ ani náhodou nepriblížil k uvedeným štyridsiatim percentám účinnosti.

skvap

Termoakustický skvapalňovač zemného plynu

Odborníci z University of Utah v rámci projektu zostrojili dosiaľ najmenší známy akustický tepelný stroj, ktorého dĺžka je okolo osemnásť milimetrov. Keď sa viaceré takéto zariadenia zapoja dohromady, jeden strojček vyrobí približne jeden watt energie. Už teraz existujú plány, ktoré v dohľadnom čase očakávajú zhotovenie zariadení vytvárajúcich elektrinu z odpadového tepelného žiarenia v areáloch vojenských radarov. Pokiaľ všetko dopadne ako sa predpokladá, výroba miniatúrnych akustických tepelných strojov by sa mohla rozbehnúť.

Spracoval: Roald Tretiník

Zdroj: University of Utah

Späť

Témy:

Bioplynové stanice v EcoTechnike