Bioplynove_stanice - EcoTechnika

Nové horizonty osobnej mobility

V rámci projektu s názvom P.U.M.A. (Personal Urban Mobility and Accessibility), vyvíjajú spoločne GM a Segway elektrické, dvojsedadlové vozidlo na dvoch kolesách, ktoré by mohlo ľuďom umožniť cestovať v mestách rýchlo, bezpečne, potichu, čisto a za nízku cenu. Vozidlo pritom umožňuje dizajnérsku kreativitu, štýl, radosť a sociálne zbližovanie.

horizont

„Project P.U.M.A. predstavuje jedinečné riešenie pohybu a interakcie v mestách, v ktorých žije viac než polovica svetovej populácie," povedal Larry Burns, viceprezident GM pre výskum, vývoj a strategické plánovanie. „Predstavte si malé, vrtké elektrické vozidielka ktoré vedia, kde sú iné pohybujúce sa objekty a nedovolia, aby prišlo ku zražke. Vozidielka sú prepojené prostredníctvom site podobnej internetu vďaka čomu môžu významne zvýšiť možnosti pohybu ľudí v mestách, nájsť miesto na zaparkovanie i prepojiť ich sociálne a pracovné siete."

Trendy naznačujú, že urbanizácia narastá a prináša časté zápchy a problémy s parkovaním. Mestá na celom svete aktívne hľadajú riešenia ako zmierniť nepriaznivé dôsledky dopravy, ktorými sú emisie a znečistenie životného prostredia. Project P.U.M.A. hľadá práve takéto riešenia.

Spája niekoľko technológií predvedených GM a Segway, vrátane elektrického pohonu a batérií; dynamickej stabilizácie (udržiavanie rovnováhy na dvoch kolesách); plne elektronického ovládania akcelerácie, riadenia a brzdenia; komunikácie medzi vozidlami, autonómnej jazdy i parkovania. Spomínané technológie sa spojili v projekte P.U.M.A., aby zvýšili slobodu pohybu a súčasne umožnili efektívne využitie energie, nulové emisie, pokročilú bezpečnosť, neviditeľné prepojenie a zníženie dopravného preťaženia miest.

„Sme nadšení možnosťou spoločne pracovať a predstaviť netradičný prístup k mestskej mobilite," povedal Jim Norrod, výkonný riaditeľ Segway Inc. „Keď používate výrobky Segway, dostávate sa s nimi do emociálneho spojenia. Prototyp vozidla ponúka pokrokové technológie, ktoré prinášajú Segway a GM, aby skompletizovali spojenie medzi jazdcom, prostredím a ostatnými účastníkmi dopravy."

Vozidlo umožní dizajnérom vytvoriť nové automobilové módne trendy a sústrediť sa na potešenie a emócie, ktoré ľudia vyjadrujú prostredníctvom svojich vozidiel a súčasne vytvoriť riešenie rešpektujúce želania budúcich mestských zákazníkov.

Prototyp vozidla Project P.U.M.A. integruje líthium-ionové batérie, digitálny inteligentný systém energetického managementu, vyvažovanie pozície na dvoch kolesách, dva elektrické kolesové motory a odnímateľné užívateľské rozhranie, ktoré umožňuje spojenie mimo vozidla. Výsledkom je pokroková, funkčná štúdia, ktorá demonštruje možnosti už dnes existujúcich technológií.

Vozidlo uvezie dvoch, alebo viac cestujúcich, dokáže vyvinúť rýchlosť až 56 km/h a disponuje jazdným dosahom až 56 km medzi dvoma dobitiami batérií.

Od predstavenia dvojkolky Segway Personal Transporter (PT) sa stal Segway lídrom v segmente malých elekrických vozidiel. Jeho prístup k hustote dopravy a environmentálnym výzvam vyvažuje hlboké pochopenie funkčných potrieb klientov, umožňujúc im tak dosiahnuť viac za menej peňazí. Segway dodal na trh vyše 60 000 líthium-ionových batérií.

GM je lídrom na poli technológií „prepojených vozidiel" od roku 1996, keď predstavil systém OnStar. Dnes táto sústava palubnej komunikácie spája v Severnej Amerike šesť miliónov predplatiteľov tohto bezpečnostného a zabezpečovacieho systému. GM je tiež priekopníkom systémov komunikácie medzi vozidlami (vehicle-to-vehicle; V2V) a technológie transpondérov. Tieto a iné technológie prepojenia vozidiel naozaj umožnia, aby vozidlá do seba nenarážali a riadili sa samočinne.

„Predstavte si, že sa pohybujete po meste vo vozidle prispôsobenom vášmu vkusu, ktoré je radosť riadiť a jazdiť v ňom, ktoré vás bezpečne dovezie kam potrebujete a „spojí" vás s priateľmi a rodinou, pričom využíva čistú a obnoviteľnú energiu, neprodukuje žiadne výfukové emisie a nespôsobuje stres a dopravné zápchy," povedal Burns. „A predstavte si, že to dokáže za jednu štvrtinu ceny toho, čo dnes platíte za prevádzku dnešného automobilu. Toto by mohol Project P.U.M.A. priniesť."

Text: spracované podľa príspevkov GM - Pete Barkey a Segway - Carol Valianti

Späť

Témy:

Bioplynové stanice v EcoTechnike