Bioplynove_stanice - EcoTechnika

Dotácie do fosílnych palív brzdia rozvoj OZE

Jednou z hlavných príčin nedostatočného rozvoja Obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v celosvetovom meradle sú dotácie do fosílnych palív. Presmerovanie dotácií od fosílnych palív k OZE by prispelo k intenzívnejšiemu využívaniu obnoviteľných zdrojov, ich rýchlejšiemu rozvoju a v konečnom dôsledku zhromadňovaním výroby aj k zníženiu jednotkovej ceny vyprodukovanej energie.


Pritom OZE sú nevyčerpateľným zdrojom čistej energie, ktorý navyše zabraňuje otepľovaniu atmosféry a znižuje produkciu skleníkových plynov. Informoval o tom Ing. Milan Novák, riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu slnečných kolektorov, firmy THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o., Žiar nad Hronom.

,,V značnej časti verejnosti rezonuje presvedčenie, že príliš veľká podpora obnoviteľných zdrojov energie zvyšuje naše výdavky za nákup energií. O to prekvapujúcejšie zaznela preto pre mnohých ľudí nedávna výzva hlavného ekonóma Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) F. Birola k razantnému zníženiu dotácií fosílnych palív. F. Birol uviedol, že minulý rok sa vydalo na dotácie fosílnych palív vo svete 409 miliárd dolárov, približne o 109 miliárd viac ako rok predtým. Ak by vlády ukončili tieto dotácie, klesol by do r. 2020 rast dopytu po energiách o 4,1 % a dopyt po rope by sa znížil o 3,7 miliónov barelov denne. Rozvojové krajiny ale dotácie nechcú obmedzovať, pretože im pomáhajú v konkurencii s vyspelými štátmi, ktoré dotovali ťažbu a distribúciu fosílnych palív v minulosti", povedal M.Novák.

Ďalej upozornil, že podľa vlaňajšej analýzy agentúry Bloomberg vlády dotovali fosílne palivá dvanásťkrát viac ako obnoviteľné energie. ,,V prípade, že sa nepodarí v celosvetovom meradle obmedziť rast spotreby fosílnych palív, rozplynie sa šanca udržať globálne oteplenie pod hranicou 2 °C. Ak sa vlády nedohodnú na koordinovanej akcii a stredná teplota planéty sa zvýši o 3,5°C, podľa záverov Medzinárodného panelu pre klimatickú zmenu (IPPC) nastanú nezvratné zmeny a vyhynie mimo iného na zemi 40 až 70 % živočíšnych druhov", citoval M.Novák.

Zdôraznil aj fakt, že obnoviteľné zdroje energií budú v budúcnosti aj bez dotácií ekonomicky výhodnejšie ako fosílne palivá, pretože cena fosílnych palív bude pre ich limitované zásoby rásť.

,,Na druhej strane obnoviteľné zdroje energií sú z hľadiska potrieb ľudskej civilizácie nevyčerpateľné. Technický pokrok a zhromadňovanie ich výroby bude v budúcnosti ďalej znižovať ich ceny. Dotácie do obnoviteľných zdrojov energií by mali prispieť k ich intenzívnejšiemu využívaniu v kratšej dobe a tým zvýšiť šance, že odovzdáme našim potomkom planétu Zem ešte v obývateľnom stave. Toto však bude platiť iba za predpokladu, že ľudstvo obmedzí dotácie do fosílnych palív", konštatoval M.Novák.

Na historicky prvé zavedenie dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie na výrobu tepla a teplej úžitkovej vody pre obyvateľstvo, vláda pôvodne vyčlenila v apríli 2009 sumu 8 mil. €. Podľa údajov SIEA sa doteraz vyčerpalo iba niečo vyše 6,5 mil. €, z toho 2,675 mil. € v tomto roku. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR 27.októbra 2011 oznámilo, že zastavuje registrácie žiadostí o poskytovanie dotácií na podporu využívania biomasy a slnečnej energie. Bez náhrady tak končí jediná reálna podpora OZE, ku ktorej mali prístup všetci obyvatelia a nie iba vybrané subjekty ako je to v prípade veľkých fotovoltických, veterných alebo geotermálnych elektrární.

 

Späť

 

Pridať komentár

* :
* :
* :
8 + 3 =
Odoslanie formulára

Témy:

Bioplynové stanice v EcoTechnike